İNŞAAT DEMİRİ

İNŞAAT DEMİRİ

 

Nervürlü demir farklı ülkelerde kendi standartlarına uygun olarak üretilmekte ve bazı farklılıklar göstermektedir. Zaman içinde gelişen nervürlü demirin bazı mekanik özellikleri zaman içinde gelişmiş ve yüksek kaliteye ulaşmıştır.

Gelişen üretim yöntemleri ile Maliyeti ve üretim süresi düşmüş , kalitesi ve üretim miktarı artmıştır. Nervürlü inşaat demirlerinin bazı özelliklerinin değişmesi ise ihtiyacın fazlalaşması ve daha ekonomik demirlere gerek duyulmasıdır.

İnşaatın, statik yükü veya dinamik yükü göz önünde tutulan en önemli noktası inşaat çeliğinin akma dayanıklılığıdır. Ayrıca, son zamanlarda kullanılan demirin uzaması ve çekme dayanımı da göz önünde bulundurulmaktadır.

KULLANIM ALANLARI

» Yapılaşma ve şehirleşme seviyesinin yüksek olduğu konumlarda yaygınlıkla kullanılan inşaat demirleri, yapı malzemeleri içerisinde piyasa hacmi en büyük ürünlerden biridir. İnşaat demirleri, özellikle çok yönlü kullanım alanına sahip olmakla birlikte yapıların iskeletinin oluşturulmasında işlevsel fayda sağlayan teknik ürünlerdir. Bunun yanı sıra, inşaat demirleri bina yapımı, site inşaatı ve şantiye gibi alanlarda yoğunlukla kullanılırlar. Yapının mühendisliği ve matematiği ile alakalı önemli zorunluluklardan olan bu ürünler, aynı zamanda yapıların mimari detaylarının inşa edilmesi açısından da önemlidir.
» Nervürlü İnşaat Demiri eğilme ve çekme güçlerine karşı, binaların sağlam durabilmesi için betonların içine yerleştirir